Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Vanredno stanje zbog COVID-a

Pregled ekonomskih mera donetih zbog krize izazvane koronavirusom
Piše: Jelena Filipović

Vlada Srbije donela je 13. marta niz novih mera za sprečavanje širenja koronavirusa u našoj zemlji. Između ostalog, obrazovan je Krizni štab za suzbijanje zarazne bolesti COVID-19.

Odluka o privremenoj zabrani izvoza osnovnih životnih namirnica i sredstava za higijenu doneta je 14. marta. Osim nje, doneta je i Odluka o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica, zaštitne opreme i dezinfekcionih sredstava.

Već 15. marta doneta je odluka o proglašenju vanrednog stanja na teritoriji cele Srbije. Vanredno stanje stupilo je na snagu 16. marta, odmah po objavi u „Službenom glasniku”.

Građani: samoizolacija – bez okupljanja, bez poseta, bez izlazaka iz kuće bez preke potrebe. Izuzeci: odlazak u prodavnice i apoteke, šetanje kućnih ljubimaca, bacanje smeća. Osobe starije od 65 godina: preporuka da uopšte ne izlaze napolje, a da za njih sve neophodne poslove obavljaju mlađi članovi porodice.

Javni saobraćaj: ukida se noćni i redukuje dnevni javni prevoz.

Inspekcije: ograničava se povećanje cena osnovnih životnih namirnica i zaštitne opreme. Određene su stroge kazne za podizanje cena u vreme vanrednog stanja. Podizanje cena moguće je samo u granicama međugodišnje stope inflacije.

Učenici pred TV ekranima

Škole, vrtići i fakulteti prestali su da rade 16. marta, a đaci su 17. marta počeli da prate nastavu preko RTS 3 i RTS planete i onlajn.

Granice Srbije zatvorene su 15. marta uveče i na njima je postavljena Vojska Srbije, koja je pomagala sanitarnoj inspekciji i graničnoj policiji.

Svi koji mogu da rade od kuće treba da rade od kuće. Oni koji to ne mogu, što ne važi za najveći broj sektora, osim proizvodnih, moraće da preduzmu zaštitne mere.

Apelovano je na građane da ne stvaraju zalihe osnovnih životnih potrepština, jer ima dovoljno brašna, ulja, šećera, pirinča i drugih namirnica.

Upis dece u vrtiće, osnovne i srednje škole i na fakultete neće trpeti zbog vanrednog stanja, istakli su zvaničnici i podsetili da je ove godine uveden elektronski upis.

Ministarstvo kulture i informisanja uputilo je preporuku ustanovama kulture da se građanima omogući maksimalna dostupnost digitalnih sadržaja iz oblasti kulture.

Vlada je 16. marta donela i meru zabrane izvoza svih lekova na 30 dana zbog preventivnih razloga kako bi apoteke bile snabdevene svim neophodnim sredstvima. Ograničena je kupovina pojedinih proizvoda, što znači da je jedna osoba mogla da kupi najviše 10 maski, 10 pari rukavica, dva pakovanja dezinfekcionih sredstava veće ili pet pakovanja manje mililitraže.

Odlučeno je da svi šalteri javnih institucija u Srbiji do daljeg budu zatvoreni, izuzev onih čije bi zatvaranje ugrozilo nesmetano funkcionisanje države u vreme vanrednog stanja.

Republička izborna komisija donela je na sednici 16. marta, u skladu s Uredbom o merama za vreme vanrednog stanja, Rešenje o prekidu svih izbornih radnji u sprovođenju izbora za narodne poslanike Narodne skupštine koji su raspisani za 26. april 2020. godine.

Karantinski smeštaj

Vlada Srbije je na sednici 17. marta donela nove mere, te je na teritoriji Republike određeno nekoliko objekata koji će služiti za karantinski smeštaj.

Radi predostrožnosti, mera zabrane izvoza lekova je pooštrena i odnosila se ne samo na lekove proizvedene u Srbiji već i na sve lekove koji se nalaze na teritoriji naše zemlje.

Zbog istih razloga, osim suncokretovog ulja, od 17. marta bio je zabranjen i izvoz suncokreta u ljusci i poluprerađenog ulja.

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave donelo je Preporuku za organizovanje rada u javnim upravama i državnim institucijama, na osnovu Uredbe o organizovanju rada poslodavaca za vreme vanrednog stanja.

Poslodavac prvenstveno treba da ima u vidu da su naročito ugrožene osobe s utvrđenim hroničnim oboljenjima i osobe starije od 60 godina, kao i da posebnu zaštitu ima roditelj deteta do 12 godina, a naročito ako sam vrši roditeljska prava, ili je drugom roditelju ustanovljena radna obaveza.

Navedenim radnicima neophodno je omogućiti rad od kuće, i to u skladu s planom rada i rasporedom koji je poslodavac, odnosno rukovodilac, sam dužan da utvrdi za svakog zaposlenog.

Na osnovu odluke koju je Vlada donela 19. marta, privremeno su od tog dana obustavljeni svi komercijalni međunarodni letovi s Aerodroma „Nikola Tesla” i ka njemu.

Međunarodni granični prelaz na aerodromu privremeno je zatvoren. Aerodrom u Beogradu ostao je otvoren za sve humanitarne letove i kargo saobraćaj, a vazdušni prostor Srbije za sve prelete.

Svi granični prelazi 20. marta zatvoreni su za putnički saobraćaj – vazdušni, drumski, železnički i vodni.

Usvojena je i Uredba o poreskim merama za vreme vanrednog stanja radi ublažavanja ekonomskih posledica nastalih usled bolesti COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2. Prema toj uredbi, Poreska uprava neće za vreme vanrednog stanja po službenoj dužnosti poništiti sporazum, odnosno ukinuti rešenje o odlaganju plaćanja dugovanog poreza i neće radi naplate sprovoditi postupak prinudne naplate, pri čemu se u navedenom periodu ne obračunava kamata u smislu člana 75 i 76 Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji.

Od posledica zaraze koronavirusom 20. marta preminuo je prvi pacijent u Srbiji, 59-godišnji muškarac iz Kikinde koji se lečio u Kliničkom centru Vojvodine u Novom Sadu.

Kafići, restorani i tržni centri bili su zatvoreni od 21. marta.

Obustava prevoza

Vlada je na sednici 21. marta donela Odluku o obustavljanju gradskog prevoza na teritoriji Srbije. Za sve građane koji za vreme vanrednog stanja moraju da rade ili ne mogu da rade od kuće, organizovan je prevoz.

Širom Srbije 22. marta otvoreno je više od 1.000 prodavnica, i velikih trgovinskih lanaca i malih radnji, za starije od 65 godina, koji su mogli da idu u kupovinu od četiri do sedam ujutro.

Privremena bolnica na Beogradskom sajmu počela je 28. marta da prima prve pacijente obolele od koronavirusa koji imaju lakše simptome i tegobe.

Ministar finansija Siniša Mali i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež predstavili su 31. marta Paket ekonomskih mera za ublažavanje posledica na privredu usled epidemije koronavirusa, vredan 5,1 milijardu evra. Taj paket podrazumeva odlaganje plaćanja poreza na doprinose i zarade, odlaganje akontacije poreza na dobit, direktnu novčanu pomoć u vidu minimalca svim preduzećima u privatnom sektoru, veliku podršku za likvidnost preko Fonda za razvoj i isplatu pomoći od 100 evra svim punoletnim građanima.

Vlada je 31. marta usvojila odluku da se svim zdravstvenim radnicima u Srbiji 1. aprila plate uvećaju za 10 odsto.

Martovska penzija isplaćena je 10. aprila, i to uvećana za jednokratnu pomoć od 4.000 dinara.

Vlada je 10. aprila usvojila Uredbu o postupku za izdavanje dužničkih hartija od vrednosti za vreme vanrednog stanja. Tim dokumentom pojednostavljen je postupak za izdavanje dužničkih hartija od vrednosti na teritoriji Srbije za vreme vanrednog stanja.

Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost, Ministarstvo za evropske integracije i Delegacija Evropske unije u Srbiji 10. aprila najavili su za više od 14.000 najugroženijih žena u 50 opština širom Srbije pomoć od 100.000 evra u higijenskim paketima i neophodnoj hrani.

Počela je da radi Elektronska pijaca Srbije, gde građani uz jednostavnu registraciju mogu da kupe voće i povrće, meso i druge prehrambene proizvode. Poručenu robu građanima isporučuju direktno proizvođači i brojne kurirske službe.

U prve dve nedelje aprila zaposleno je više od 2.500 lekara i medicinskih sestara koji su prethodno bili na specijalizaciji ili imali ugovore na određeno vreme.

Zabrana izvoza ulja i kvasca, proizvoda koji su bili najtraženiji u prethodnom periodu, ukinuta je 13. aprila.

Zeleni koridori

Počela je primena sistema zelenih koridora na određenim graničnim prelazima u okviru regiona CEFTA. Taj sistem podrazumeva ubrzane procedure na određenim graničnim prelazima koji su neprekidno otvoreni za transport robe. Primena tog sistema omogućila je brže kretanje robe kroz region.

U vreme epidemije završena je rekonstrukcija auto-puta od Kuzmina do Batrovaca, tj. granice s Hrvatskom.

Vlada je 16. aprila donela Uredbu o garantnoj šemi koja će obezbediti dve milijarde evra kredita privrednicima. Krediti su s rokom otplate do 36 meseci i grejs periodom od devet i dvanaest meseci.

Doneta je i mera podrške poljoprivrednicima. Zahvaljujući tim merama, poljoprivrednim gazdinstvima olakšan je pristup kreditima u otežanim uslovima izazvanim epidemijom koronavirusa. Poljoprivrednici će dobiti i novčanu pomoć kako bi što lakše sanirali posledice novonastale situacije.

Od 21. aprila dozvoljen je rad poslodavcima iz oblasti pružanja usluga, poput automehaničarskih i vulkanizerskih radnji, obućara, krojača, hemijskog čišćenja, škola za obuku vozača, kao i poslodavcima iz oblasti trgovine na malo – knjižarama, trgovcima motornim vozilima, biciklima, nautikom, tehničkom robom, građevinskim materijalom.

Zelene pijace (na otvorenom i u zatvorenom prostoru) ponovo su otvorene, uz obaveznu primenu svih mera zaštite. Poslodavci u oblasti građevinarstva (visokogradnja i niskogradnja) pozvani su da nastave rad u punom kapacitetu od 21. aprila.

Prvi krediti Fonda za razvoj za 25 firmi, namenjeni za poboljšanje likvidnosti preduzeća u Srbiji, odobreni su 22. aprila. Ukupna vrednost kredita koje je tih 25 preduzeća tražilo bila je nešto viša od 804 miliona dinara, a odobreno je 729 miliona dinara, srazmerno njihovim bonitetima i kriterijumima koji su definisani u uslovima za apliciranje.

Vlada je 24. aprila usvojila tri važna dokumenta koja potpuno zaokružuju Program ekonomskih mera za ublažavanje negativnih efekata prouzrokovanih zaraznom bolešću COVID-19. Na taj način omogućena je primena svih mera.

Usvojeni su Predlog rebalansa budžeta za 2020. godinu i uredba koja detaljnije uređuje isplatu 100 evra svim punoletnim građanima koji izraze želju da dobiju taj novac. Usvojen je i ugovor između Vlade i poslovnih banaka koji omogućava privrednicima, mikro, malim i srednjim preduzećima garantnu šemu od dve milijarde evra.

Dodatno popuštanje mera donetih radi prevencije širenja zarazne bolesti COVID-19 počelo je 27. aprila, kada je dozvoljen rad pijacama u zatvorenom prostoru, frizerskim i kozmetičkim salonima, salonima za negu lepote, kao i fitnes-centrima i teretanama.

Do 29. aprila približno 230.000 privrednih subjekata prijavilo se za korišćenje pomoći koju je država predvidela za njih u okviru Programa ekonomskih mera.

Narodna skupština Srbije potvrdila je 29. aprila Odluku o uvođenju vanrednog stanja i Zakon o potvrđivanju uredbi koje je Vlada, uz potpis predsednika Republike, donela za vreme vanrednog stanja.

Usvojen je rebalans budžeta za 2020. godinu, koji se pred poslanicima našao zbog korišćenja sredstava za otklanjanje štetnih posledica epidemije koronavirusa, kao i Uredba o načinu uplate jednokratne novčane pomoći od 100 evra punoletnim građanima.

Vlada je 30. aprila usvojila Uredbu o ponudi zamenskog putovanja za turističko putovanje koje je otkazano ili nije realizovano usled bolesti COVID-19.

Tom uredbom omogućeno je da svi građani koji su uplatili turistički aranžman do 15. marta ove godine imaju mogućnost da se s agencijama dogovore o zamenskom putovanju koje mogu da iskoriste najkasnije do 31. decembra 2021.

Za više od 1,1 milion zaposlenih koji će dobiti od države tri minimalne zarade, ukupne vrednosti 750 evra, isplata je počela 7. i 8. maja.

Za tri minimalca koje isplaćuje država kao podršku ekonomiji prijavilo se 237.000 poslodavaca, a za dva meseca za isplatu naknade za nezaposlenost preko Nacionalne službe za zapošljavanje prijavilo se 6.047 građana koji su ostali bez posla.

Narodna skupština Srbije ukinula je 6. maja vanredno stanje koje je uvedeno 15. marta zbog epidemije koronavirusa.

Na snazi su ostale pojedine mere koje su uvedene kako bi se smanjila mogućnost širenja koronavirusa.

Ostali naslovi

Carski glasovi kosmetskih slavuja osvojili Beograd
Piše: Ljiljana Staletović
Mladi vokalni solisti s Kosova i Metohije, vođeni muzičkim urednikom i direktorom festivala „Carski glasovi“ Zlatkom Stojanovićem, predstavili su se u Beogradu izvođenjem izvornih srpskih pesama. Prihod od prodatih ulaznica namenili su višečlanoj porodici Dogandžić iz Štrpca
Koliko je civilno društvo u Srbiji uključeno u izradu javnih politika?
Srpska ekonomija
Saradnja sa civilnim društvom na izradi zakona, uz unapređenje razumevanja uloge nevladinih organizacija i efikasnije korišćenje ekspertize ovog sektora, važne su za kreiranje efikasnih mera i javnih politika. Iako dijalog sa državom postoji, većina organizacija se ne oseća dovoljno uključeno, iako bi sve želele da rade na reformama
Dostupnost radne snage i inflacija najveći izazovi za privredu u 2024.
Srpska ekonomija
Unapređenje javnih finansija, borba protiv sive ekonomije i bolji uslovi za preduzetnike i inovacije trebalo bi da budu u vrhu liste prioriteta nadležnih institucija u 2024. godini kako bi se olakšalo poslovanje u Srbiji, pokazala je anketa članova NALED-a iz privatnog, javnog i civilnog sektora
Pokrenuta digitalna platforma Budi deo plana
Srpska ekonomija
Glas građana i privrede u urbanističkom planiranju jasnije i glasnije će se čuti nakon što je i zvanično pokrenuta digitalna platforma “Budi deo plana”, preko koje će korisnici, u realnom vremenu, dobijati obaveštenja o izmenama planskih dokumenata i moći da na njih elektronskim putem podnesu eventualne prigovor
Da li znate po kojim znamenitim ličnostima ulice u Beogradu na vodi nose ime?
Srpska ekonomija
Gradeći najmodernije naselje u Srbiji na desnoj obali Save, Belgrade Waterfront nije propustio da se s puno pijeteta odnosi i prema brojnim istorijskim ličnostima koje su zadužile kako Beograd, tako i čitavu našu zemlju
Sve je OK kada je neko tu za tebe
Srpska ekonomija
Podaci pokazuju da u Srbiji čak 1/3 mladih ne zna kako može dobiti psihološku pomoć, dok gotovo 40 odsto njih kaže da bi stigma u vezi sa mentalnim zdravljem morala da se smanji kako bi se ohrabrili da zatraže neophodnu pomoć
Koje benefite zaposleni najviše cene?
Piše: Jelena Zdravkovski
Privlačenje i zadržavanje talentovanih i kvalifikovanih zaposlenih je ključni izazov za kompanije u 2023. godini kako su pokazala brojna istraživanja. Kako bi se izdvojile od konkurencije i stvorile motivisano i zadovoljno radno okruženje, kompanije sve češće nude različite benefite svojim zaposlenima
Evropska unija ulaže u očuvanje kulturnog nasleđa i tradicije u malim sredinama
Srpska ekonomija
Seosko zvono u selu Smedovac kod Negotina kao i zvonik biće rekonstruisani zahvaljujući sredstvima Evropske unije iz projekta „EU za turizam i kulturno nasleđe“
Stabilnost, sigurnost i inovacije kao zajednički interes svih tržišnih učesnika
Srpska ekonomija
Tokom prethodnih 11 godina Srbija je prešla put od zemlje koju je odlikovala monetarna i finansijska nestabilnost i neizvesnost, do zemlje koja ima inflaciju uporedivu sa ostalim zemljama, stabilnu valutu...
Plaćena praksa za studente – važna stepenica na početku karijere
Srpska ekonomija
Prazno polje u CV-ju u delu radnog iskustva uobičajeni je problem s kojim se mladi susreću kada pred kraj studija ili sa „svežom“ diplomom u ruci krenu u potragu za prvim zaposlenjem