Najsavremenijim mašinama biće opremljeni trening centri za đake i studente koji se školuju po dualnom modelu obrazovanja, a deo su 11 konzorcijuma iz Srbije koje čine obrazovne institucije i kompanije izabrane na javnom pozivu Regionalnog čelendž fonda. U narednom četvorogodišnjem periodu Fond će obezbediti 4,2 miliona evra za nabavku opreme i infrastrukturne radove ali i finansiranje obuka kadrova.
Na prvi javni poziv Regionalnog čelendž fonda prijavilo se čak 205 konzorcijuma u kojima je učestvovalo više od 600 kompanija iz celog regiona. Od 37 izabranih konzorcijuma koje će Fond podržati, uključeno je 175 kompanija iz svih sektora, od proizvodnih do uslužnih, i svih industrija, od dominantne mašinske i metalske do ugostiteljstva i IT, dok 45 kompanija učestvuje u 11 izabranih konzorcijama iz Srbije, objavila je Privredna komora Srbije.
Ovi trening centri poslužiće i za obuku nastavnika iz institucija za stručno obrazovanje i obuku trenera i koordinatora za dualno obrazovanje iz kompanija.
U okviru konzorcijuma čiji je nosilac Tehnička škola sa sedištem u Obrenovcu, članovi su i Javno komunalno preduzeće "Toplovod" Obrenovac, kompanija "Stelit 90" iz Velikog Polja i Fabrika kartona "Umka". Tehnička škola odlučila se za projekat rekonstrukcije i opremanja školske zavarivačke savremenom opremom za sve tipove zavarivanja.
„Na ovaj način omogućićemo da učenici sa nastavnikom praktične nastave i instruktorom iz preduzeća na savremenoj opremi razviju stručne kompetencije za sve tipove zavarivanja“, kaže za "Preduzetnik" Rajka Babić, direktorka Tehničke škole iz Obrenovca.
JKP „Toplovod“ Obrenovac u saradnji sa Tehničkom školom ušao je u sistem dualnog obrazovanja kako bi pružili podršku školi, a pre svega učenicima zanimanja bravar - zavarivač, za kojima imaju stalnu potrebu.
„Želimo da motivišemo učenike kako bi na praktičnoj nastavi bili što više aktivni i posvećeni. Najistaknutiji učenik na kraju školske godine dobija mogućnost da o trošku Toplovoda polaže za atest za određenu tehnologiju zavarivanja“, kažu u obrenovačkom JKP.
Fabrika kartona Umka je odlučila da učestvuje u Programu jer već nekoliko godina unazad imaju redovne učenike na praksi.
„Naše iskustvo sa učenicima u ovom programu je jako pozitivno. Učenici u radnom okruženju mogu efikasnije da savladaju tehnička znanja i određene veštine, poput timskog rada, predviđanja i rešavanja problema...“, navodi Jelena Aleksić iz „Umke“ i dodaje da učenici svakog meseca dobijaju naknadu što je dodatna motivacija za njihovo redovno prisustvo na nastavi.Uključivanjem mladih u rad kompanija, ulaže se u budućnost, ističu u kompaniji „Stelit 90“. „Kompanija je više godina otvorena za učenike koji žele da uče i usavršavaju svoja znanja. Uključivanjem učenika na dualnom obrazovanju može da se formira kadar, oblikovan baš prema potrebama firme“, ukazuje Jelena Jevtić, zamenik direktora u firmi „Stelt 90“.
Kroz praktičnu nastavu Saša Janić, učenik III7 odeljenja Tehničke škole iz Obrenovca, školuje se za bravara-zavarivača i savladava zanat koji mu u ruke prenose stariji majstori.
"U firmi Stelit 90 sam na praksi godinu dana. Učenje kroz rad mi odgovara jer praktično radim ono o čemu učim u školi. Raduje me jer ću i ja jednog dana raditi kao i majstori koji me trenutno uvode u posao“, priča Saša koji svakog meseca za svoj rad dobija i novčanu nadoknadu.
Projekat Regionalni čelendž fond se realizuje u svih šest ekonomija regiona, finansira ga Nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj, preko Nemačke razvojne banke, a glavni partner implementacije je Komorski investicioni forum Zapadnog Balkana (KIFZB6).